Holesterīna līmeni asinīs var noteikt medicīnas iestādes, speciālos kardioloģijas kabinetos un aptiekās. Ekspresdiagnostikā kopējo holesterīna līmeni noskaidro dažās minūtēs - iedur pirkstā, iegūst asinspilienu, uzpilināto uz teststrēmeles, nolasa rezultātu. Lai gan holesterīns var radīt sirds un asinsvadu saslimšanas, tomēr paaugstinātu holesterīna līmeni, ja tas nav ilglaicīgs un īpaši paaugstināts, var neizjust kā traucējumu. Holesterīns var cirkulēt asinīs un nogulsnēties artēriju sieniņās, izraisot aterosklerozi daudzu gadu garumā bez jūtamiem simptomiem, tāpēc iesaka noteikt holesterīna līmeni ik pa laikam. Pētījumi liecina, ka holesterīns ir paaugstināts 60 procentiem iedzīvotāju. Par normālu uzskata holesterīna līmeni, kas zemāks par 5 milimoliem litrā.
Ko darīt, lai izvairītos no paaugstināta holesterīna līmeņa?
Atbilde ļoti vienkārša - jālieto veselīgs uzturs un vairāk jākustas. Nav ieteicams uzņemt vairāk par 300 miligramiem holesterīna dienā. Jāatmet smēķēšana, jāpalielina fiziskā aktivitāte, jāmaina diēta. Ja arī tad holesterīna līmenis nemazinās, tad jāsāk lietot ārsta nozīmēti medikamenti.
Holesterīns sastopams lielākoties piesātinātajos dzīvnieku izcelsmes taukos, piemēram, sviestā, treknās desās, visvairāk dzīvnieku iekšējos orgānos – aknās, nierēs, smadzenēs. Piesātinātās taukskābes (gaļa, sviests, krējums) palielina «sliktā holesterīna» līmeni asinis, bet nepiesātinātās taukskābes (augu eļļas, zivju tauki) pazemina «sliktā holesterīna» līmeni. Taukiem vajadzētu būt ne vairāk kā 30 procenti no kopējā uzņemtā kaloriju daudzuma dienā. Ja cilvēks ir fiziski aktīvs, viņš var atļauties ēst vairāk treknu produktu, jo tauki fiziskās slodzes laikā «sadeg», t.i., tiek patērēti.