Mediķi asinsspiediena mērītājus sauc par tonometriem, un tie ir gan automātiskie, gan pusautomātiskie, mehāniskie un viedierīces. Par to kā tos pareizi lietot stāstīs Apotheka farmaceite Inga Kozlovska, bet Rīgas Stradiņa universitātes profesors Aivars Lejnieks atbildēs uz jautājumu par to vai pietiek, ka asinsspiedienu mēra reizi gadā. Raksts tapis sadarbībā ar žurnālu Ievas Veselība.
Vai pietiek, ka asinsspiedienu izmēra reizi gadā?
-Nekādā gadījumā! Pat tad, ja nekad nav bijušas problēmas ar asinsspiedienu, arī tad būtu vērts spiedienu pamērīt biežāk. Vienreiz mēnesī pirms gulētiešanas uzliec manšeti un paskaties - interesanti, kāds tad ir mans asinsspiediens. Gluži tā pat kā pirms gulētiešanas spilvenu sabužināt - ne sarežģīti, ne grūti. Kaut gan, no otras puses, nevajag kļūt par asinsspiediena mērīšanas vergu. Tas man arī nepatīk. Zinu pacientus, kuri mēra asinsspiedienu ik pēc pusstundas, un tad paši nervozē, ka tas mazliet pamainījies. Biežāk spiediens jāmēra tajos brīžos, kad tiek pielāgotas zāles augsta asinsspiediena ārstēšanai un sekojam līdzi, kā tās iedarbojas. Vai arī, ja tu jau lieto spiedienu samazinošās zāles - un tās būs jālieto praktiski visu dzīvi, lai sasniegtu un noturētu normālu asinsspiedienu zem 140/90 mmHg -, tad, tas jāmēra reizi nedēļā un jāpieraksta asinsspiediena mērījumu grāmatiņā, ko pēc tam var parādīt savam ģimenes ārstam. Vai - ja ir kāda specifiska vajadzība, tad var mērīt biežāk. Bet reizi gadā - gan par retu!
Kā to darīt pareizi?
- Ja ārsts tev sacījis , ka asinsspiediens jāmēra regulāri, tas jādara divreiz dienā vienā un tajā pašā laikā, līdzīgos apstākļos. Vislabāk - pirms brokastīm un vakarā, ja vien dakteris nav norādījis citādi. Kā arī tad, ja kļūst slikti.
- Raugies, lai tonometra manšete derētu (parasti uz vietas aptiekā ir standarta izmērs - lielākam rokas apkārtmēram tā jāpasūta). Ja manšete ir pārāk plata vai šaura rezultāts var būt kļūdains.
- Pusstundu pirms mērījuma atturies no ēšanas, alkohola un zāļu lietošanas, smēķēšanas, fiziskas slodzes.
- Nesteidzies! Roka jāliek uz galda vai cita balsta, jāiekārtojas maksimāli atslābinātā pozā. Sēdus, atbalstoties pret krēsla atzveltni, lai kājas nav sakrustotas. Apģērbs - brīvs. Ja nākas uzrotīt piedurkni, raugies, lai tā nenospiestu rokas asinsriti. Pagaidi vismaz piecas minūtes, kamēr sirds nomierinās, un tad mēri.
- Mērījumu veic kreisajai rokai vai tai rokai, kurā asinsspiediens parasti ir augstāks.
- Manšetei jāatrodas sirds augstumā. A. Uz augšdelma liekamā. Uzliec to tā, lai manšetes vidusdaļa atrodas sirds augstumā, bet apakšējā mala - 2 centimetrus virs elkoņa locītavas. Un tik cieši, lai starp to un rokas virsmu varētu ielikt rādītājpirkstu. Ja asinsspiedienu mērī guļus, tad rokai jāatrodas paralēli ķermenim un jābūt nedaudz paceltai - augstumā, kas atbilst krūškurvja vidum. Zem pleca un elkoņa var palikt mazu spilventiņu. B. Uz apakšdelma liekamā. Raugies, lai manšete ērti piegulētu plaukstas pamatnei. Nesavelc pirkstus dūrē. Roka jāatbalsta uz kāda paliktņa, lai tā būtu sirds augstumā. Ja manšete atradīsies zemāk par sirds augstumu, tad mērījuma rezultāts būs paaugstināts, ja augstāk- pazemināts, un abos gadījumos kļūdains.
- Manšetei piestiprinātajam vadam ( ja tāds modelim ir ) jāatrodas virs centrālās artērijas. Vadam no manšetes līdz pašam aparātam vajadzētu stiepties bez cilpām un locījumiem.
- Atkārtotu asinsspiediena mērījumu veic tai pašai rokai 3-5 minūtes pēc tam, kad no manšetes ir pilnīgi izlaists gaiss. Laikā starp šiem mērījumiem nemaini manšetes novietojumu un ķermeņa pozu.
- Atceries: pie mēraparāta ir jāpierod! Sākot lietot jaunu tonometru, pirmajā lietošanas dienā rezultāti parasti ir augstāki nekā nākamajās. Paiet 2-3 dienas, līdz notiek cilvēka un mēraparāta savstarpējā sadraudzēšanās.