Nederīgie medikamenti ir bīstamie atkritumi, kas var apdraudēt kā cilvēku veselību, tā apkārtējo vidi un dzīvo radību. Apkopotie dati par Apotheka aptiekās nodotajiem nederīgajiem medikamentiem apliecina, ka sabiedrības atbildība šai jomā ik gadus pieaug – pērn Apotheka aptiekās nodotas teju septiņas tonnas nederīgo medikamentu, kas ir par 948 kilogramiem jeb 16 % vairāk nekā 2022. gadā. Savukārt šī gada pirmajos deviņos mēnešos ir nodoti 5673 kilogrami nederīgo medikamentu, kas ir gandrīz par 12 % vairāk nekā attiecīgajā periodā pērn.
Kopumā 2023. gadā Apotheka aptiekās nodoti 6813 kilogrami nederīgo medikamentu, un pēdējo piecu gadu laikā šis rādītājs palielinājies teju divkārši. Dati liecina, ka ik gadu nodoto nederīgo medikamentu apjoms pieaug, un aizvadītajā gadā nodots par 16 % vairāk nederīgo zāļu nekā 2022. gadā. Šī tendence turpinās arī 2024. gadā, jo jau pirmajos deviņos mēnešos pieaugums sasniedzis 606 kilogramus jeb 12 % salīdzinājumā ar attiecīgo periodu pērn. Visvairāk nederīgo medikamentu nodots Mārupē, Rīgā, Ķekavā un Kuldīgā, taču ievērojams daudzums nederīgo zāļu saņemts arī Jūrmalā, Daugavpilī, Alūksnē un citviet Latvijā.
„Nederīgie medikamenti nebūt nav tikai zāles, kam beidzies derīguma termiņš. Nereti mājas aptieciņā atrodami arī tādi medikamenti, kam noklīdusi lietošanas instrukcija un vairs nav zināms pielietojums, nav salasāms zāļu nosaukums vai iepakojuma nav vispār. Tāpat nepareizas uzglabāšanas rezultātā vai citu faktoru ietekmē var mainīties zāļu vizuālais izskats, smarža vai garša. Šādi medikamenti vairs nespēs pildīt savas funkcijas, vēl jo vairāk – tos lietojot, iespējams nopietni apdraudēt veselību. Nederīgas zāles noteikti nevajadzētu uzglabāt mājoklī, taču vienlīdz būtiski ir no tām atbrīvoties pareizi, neradot kaitējumu nedz dabai, nedz sabiedrībai. Nodoto nederīgo medikamentu apjoma pieaugums apliecina, ka pēdējo gadu laikā sabiedrībā ievērojami pieaugusi atbildība kā pret vidi, tā veselību un izpratne par to, cik svarīgi ir nederīgos medikamentus pareizi utilizēt,” norāda aptieku tīkla Apotheka farmaceita asistente Agnese Jursa.
Izmetot medikamentus sadzīves atkritumos, noskalojot tos tualetes podā vai atbrīvojoties no tiem citā nepiemērotā veidā, zāļu aktīvās vielas nonāk augsnē un notekūdeņos, tādējādi radot ķīmisko piesārņojumu, veicinot antibiotiku rezistenci un augu un dzīvnieku, tostarp zivju, hormonālo izmaiņu un mutāciju veidošanos. Nododot nederīgos medikamentus aptiekā, tu rūpējies ne vien par savu un līdzcilvēku veselību, bet arī veido dabai draudzīgus ieradumus, kas ilgtermiņā palīdzēs mazināt piesārņojumu.
Kā pareizi nodot nederīgos medikamentus?
Nederīgos medikamentus – tabletes, kapsulas, ampulas, sīrupus, ziedes, pulverus, uztura bagātinātājus u.c. – iespējams bez maksas nodot utilizēšanai visās Apotheka aptiekās.
-
Pirms nodošanas izņem medikamentus no iepakojumiem – zāļu kastītēm. Medikamenti nav jāizņem no blisteriem – zāļu plāksnītēm. Rūpīgi aizskrūvē pudeļu un tūbiņu vāciņus.
-
Visus nederīgos medikamentus ievieto maisiņā un nodod farmaceitam vai ievieto speciālā nederīgajiem medikamentiem paredzētā kastē.
-
Ja starp nododamajiem medikamentiem ir dzīvsudraba termometrs, tas jānodod atsevišķi. Lai transportēšanas laikā tas netiktu bojāts, ievieto termometru plastmasas pudelē vai traukā.
„Mājas aptieciņas saturu ieteicams pārlūkot vismaz reizi gadā. Ievies tajā kārtību un atbrīvojies no medikamentiem, kam beidzies derīguma termiņš vai tie kļuvuši nederīgi kādu citu iemeslu dēļ. Lai zāļu mūžs būtu ilgāks, noteikti pievērs uzmanību to pareizai uzglabāšanai un nepērc vairāk medikamentu nekā nepieciešams. Veidojoties medikamentu krājumiem, pieaug iespējamība, ka zāles vēlāk būs jāizmet. Mājas aptieciņa jāiekārto rūpīgi un atbildīgi, iespējami samazinot nederīgo medikamentu apjomu, bet, ja tie tomēr radušies – no tiem pareizi jāatbrīvojas,” uzsver farmaceite asistente Agnese Jursa.