Ko darīt, lai nekostu odi, knišļi, dunduri un ērces

15.06.2016

Ar ko jums asociējas vārds vasara? Protams, pirmā lieta, kas nāk prātā, ir atvaļinājums, silta saule, pludmale, pastaigas brīvā dabā. Taču darvas pilienu šajā idillē ienes odi un citi kukaiņi, kas traucē baudīt vasarīgo laiku. Lai maksimāli pasargātu sevi un, jo īpaši bērnus, no šiem negantajiem kukaiņiem, svarīgi zināt, kādi līdzekļi palīdz tos atbaidīt, kā un cik bieži tos vajag lietot. Plašāk par šo padomus sniedz aptieku tīkla Apotheka sertificētā farmaceite Ivanda Krastiņa.

Ēterisko eļļu kokteilis

Odiem, knišļiem, dunduriem un pat ērcēm nepatīk spēcīgi smaržojošas vielas - augu ēteriskās eļļas. Visvairāk šiem kukaiņiem nepatīk eikalipta, austrālijas tējas koka, piparmētras, anīsa, baldriāna, lavandas, bergamotes un citronellas ēteriskās eļļas.  Atbaidoši iedarbosies arī krustnagliņu vai kanēļa eļļa - tās labi noderēs, lai pasargātu mazākos bērnus.

Īpaši efektīvs un turklāt arī dabīgs līdzeklis cīņā pret mazajiem labsajūtas traucētājiem būs vairāku ēterisko eļļu maisījums.  Atkarībā no aromāta, no 7 līdz 25 pilieniem ēterisko eļļu “kokteiļa” nepieciešams atšķaidīt ar 25 ml bāzes eļļu  (persiku, vīnogu kauliņu vai olīveļļu). Iesmērējot ar šo maisījumu brīvās ādas vietas uz kājām, rokām, muguras, vēdera vai kakla, kukaiņu atvairīšana būs krietni efektīvāka. Taču jāatceras, ka uz sejas ēteriskās eļļas smērēt nedrīkst, jo tās ir pārāk koncentrētas, tamdēļ var kairināt maigo sejas ādu un pat elpceļus!

Aptiekās nopērkamie līdzekļi – aerosols, sprejs un zīmulis

Aptiekā var nopirkt dažādas ēteriskās eļļas, kā arī jau gatavus repelentus (vielas, kas atvaira kukaiņus) aerosolu, spreju un smērējamu zīmuļu formā. Tie var saturēt gan dabiskās eteriskās eļļas, gan arī ķīmiski sintezētus repelentus.

Bērniem, protams, vislabāk piemēroti dabīgie preparāti, kas ir speciāli domāti mazuļiem. Bet tikpat labi pretkukaiņu līdzekli var pagatavot arī paši vecāki, sajaucot kopā, piemēram, krustnagliņu un citronu eļļas. Bērniem sākumā repelentus jālieto īpaši piesardzīgi – ja netiek novērotas alerģiskas reakcijas, tad var droši turpināt preparātu lietošanu, bet, ja ir alerģiski simptomi, repelentu lietošana ir jāpārtrauc un jākonsultējas par alternatīvu līdzekli ar ārstu vai farmaceitu.

Izsmidzināms vai smērējams – kādu līdzekli izvēlēties un kā lietot

Izsmidzināmos līdzekļus droši var lietot uz apģērba, cepurēm, kā arī smidzināt uz ādas. Smērējamos smērējam uz brīvām ādas virsmām un skatāmies, lai netrāpam acīs, degunā vai mutē.

Noturīgāk un ilgāk darbosies uzsmērējamie līdzekļi, jo tie veidos uz ādas kārtiņu ar kukaiņu atbaidošo vielu, izsmidzināmie ātrāk izvējosies. Arī uzsmerēti uz ādas, līdzekļi būs efektīvāki, jo ar ādas siltumu tie labāk izgaros un dos vajadzīgo rezultātu.

Cik ilgi darbojas repelenti un cik bieži tie jālieto

Katram līdzeklim iedarbības laiks ir atšķirīgs - no 4 līdz 8 vai pat 12 stundām. Tas ir atkarīgs gan no repelenta sastāva, kā arī no formas ( aerosols, izsmidzināms sprejs vai zīmulis). Dabīgos līdzekļus nāksies uzklāt biežāk, vidēji ik pēc 2 stundām, sintētiskie būs noturīgāki. Jāskatās arī pret kādiem kukaiņiem vēlaties aizsargāties. Pret odiem repelents darbosies spēcīgāk un līdz ar to arī ilgstošāk, pret ērcēm ne tik spēcīgi un ne tik ilgi, tādēļ tas būs jālieto biežāk.