Intīmās zonas gļotāda ir izteikti jutīga, jo gan pārmērīga mazgāšanās, gan reta mazgāšanās, gan nepiemērotu mazgāšanās līdzekļu lietošana var izjaukt vulvas un vagīnas mikrofloru, un tas var radīt kairinājumu un infekciju.
Vulva jeb sievietes ārējie dzimumorgāni ietver lielās un mazās kaunuma lūpas, klitori un vagīnas vestibulu jeb ieeju. Vulvas āda ir bagāta ar matu folikuliem, tauku un sviedru dziedzeriem, un reproduktīvā vecuma veselas sievietes vagīnā ir mitra vide ar skābu sekrētu pH 3.8-4.5, kuru nodrošina vagīnas epitēlija šūnas, dzemdes kakliņa dziedzeri un laktobaktērijas, kuras producē pienskābi un ūdeņraža pārskābi, palīdzot uzturēt veselu vagīnas mikrofloru, jo pretējā gadījumā var savairoties raugiem līdzīgās sēnītes Candida vai sliktās baktērijas. Vulvas āda ir jutīga uz dažādām ārējās un iekšējās vides izmaiņām, piemēram, antibiotikas, smēķēšana, mazgāšanās, hormonālās svārstības, pretapaugļošanās līdzekļi, menopauze, sekss, stress, sauna, peldbaseins, sintētiska vai cieša apakšveļa, veļas mīkstinātāji, spirāles Jāatzīmē, ka vagīnas mikroflora ārēju faktoru ietekmē var izmainīties, bet pēc faktoru iedarbības beigām, tā atjaunojas iepriekšējā stāvoklī, un tā ir mainīga seksuālas aktivitātes, grūtniecības un menstruālā cikla laikā
1.Mazgāt intīmo zonu ne biežāk kā divas reizes dienā- no rīta un vakarā.
2.Neizmantot dušas strūklu vagīnas iekšpusē. Ciets ūdens un kairinoši mazgājamie līdzekļi var izjaukt mikrofloras bioplēvi uz vagīnas sieniņām.
3.Pēc mazgāšanās rūpīgi jānoskalojas.
4.Svarīga ir rūpīga noslaucīšanās.
5.Nepieciešamības gadījumā jālieto mīkstinošie līdzekļi.
6.Izvairīties no antiseptisko produktu lietošanas un jālieto ziepes nesaturošie mazgājamie līdzekļi.
7.Intīmās zonas jāmazgā ar rokām, izvairoties no sūkļu lietošanas, jo tie var saturēt baktērijas.
8.Apakšveļa jāmaina katru dienu, un jāizvēlas kokvilnas materiāls.
9. Jāizvairās no cieša apģērba.
10. Īpašajās dienās regulāri jāmaina paketes vai tamponi.
1. Bērniņš ir jāmazgā zem tekoša ūdens un nevis vannā.
2. Bērniņam ir pašam savi higiēnas piederumi-ziepes, dvielis un sūklītis.
3. Pirms bērniņa mazgāšanas jānomazgā pašam savas rokas ar ziepēm.
4. Mazgāšanas laikā roku virzībai ir jābūt no vēdera puses uz sēžamvietu un nevis otrādi.
5. Jālieto pH neitrālas ziepes, kas paredzētas bērniem.
6.Bērniņš jāmazgā ar mazgājamiem līdzekļiem katru reizi pēc vēdera izejas un pirms gulētiešanas.
7. Mazgājamais līdzeklis nedrīkst iekļūt meitenītes vagīnā.
8.Ūdens strūkla nedrīkst būt pārāk stipra.
9.Apakšveļa ir ieteicama baltā krāsā, bez krāsvielām, jo krāsvielas kombinācijā ar sviedriem var radīt alerģiskas izmaiņas uz ādas.
10. Apakšveļa jāmaina 2 x dienā un pirms lietošanas jāgludina, dvielītis jāmazgā 2x nedēļā.
11.Ģenitālajās krociņās reizēm var novērot baltu smērvielu jeb smegmu, kas ir pilnīgi dabiska substance, un tā nav jātīra nost.
11.Autiņbiksītes jāmaina katras 2-3 stundas un katrreiz pēc vēdera izejas. Mazgājamais līdzeklis jālieto tikai pēc vēdera izejas, citādāk pietiek ar noskalošanos.
12.Veļu ieteicams mazgāt ar bērniem paredzēto veļas pulveri.
13.Puisīšiem mazgāšanās laika nav jāatvelk priekšādiņa. Tas ir dabisks process, kad priekšādiņa pati kļūs atbīdāma. Kādam tas notiek 4-5 gadu vecumā, bet vairums – pubertātes vecumā, kad ar erekcijas palīdzību process sakārtojas.
Dr.Ilga Metāla
Dermatovenerologs,
Med.sab.ARS