Tādi simptomi kā nogurums, darba spēju samazināšanās, bālums, miegainība, palielināta organisma uzņēmība pret slimībām, var liecināt par dzelzs trūkumu. Ja ir aizdomas, par dzelzs trūkumu organismā, ir svarīgi veikt analīzes, nosakot hemoglobīna, feritīna, dzelzs līmeni organismā, pēc analīžu rezultātiem, konsultējoties ar speciālistu nolemt kā rīkoties tālāk- censties dzelzs rezerves organismā atjaunot ar pārtiku vai doties uz aptieku un lūgt padomu tur- iegādājoties kādus uztura bagātinātājus vai jau nopietnākos gadījumos, ar ārsta izrakstītu recepti doties pēc konkrēta recepšu medikamenta.
Lai paaugstinātu dzelzs līmeni organismā, no pārtikas produktiem būtu jāizvēlas: augu valsts produkti- dārzeņi, ar tumšām lapām, bietes, to lapas, kāļi, brokoļi, kāposti, spināti, sparģeļi, pētersīļi, pākšaugi (lēcas, visu veidu pupiņas, zirņi). Ogas- zemenes, upenes. Augļi- granātāboli, plūmes, aprikozes. Arī rieksti (mandeles, valrieksti, ciedru rieksti) diezgan lielā daudzumā satur dzelzi, žāvētie augļi- aprikozes, rozīnes, plūmes, dateles. Pilngraudu produkti- maize, putras. Dzīvnieku valsts produkti- liesa liellopa, jēra, cūkas un teļa gaļa, aknas, vistas gaļa, zivis.
Labāk uzsūcas ar dzīvnieku valsts produktiem uzņemtā divvērīgā dzelzs, trīsvērtīgā dzelzs atrodas augu valsts produktos, tās biopieejamība ir zemāka.
Aptiekas plauktos atrodamie dzelzs preparāti satur dzelzi dažādās formās, pārsvarā kombinācijā ar B grupas vitamīniem vai pievienotu C vitamīnu, kas paaugstina dzelzs uzsūkšanos.
Jaunākie pieejamie preparāti- uztura bagātinātāji, kuru saturošā dzelzs ir īpašā- helātu formā- putojošas tabletes, kas satur dzelzs bisglicināta helātu- šī preparāta priekšrocība, ka tam ir patīkama apelsīnu garša, samazinot sliktas dūšas iespējamību.
Dzelzs aminoskābes helāta un tīru dzelzs jonu saturošas kapsulas un zarnās šķīstošās tabletes (it īpaši cilvēkiem ar kuņģa jutīgumu).
Kapsulas, kuras satur dzelzi- furamata veidā, kas izdalās lēnāk un vienmērīgāk uzsūcas organismā, pievienoti B grupas vitamīni, cinks un varšs.
Veģetāriešiem un vegāniem būs piemērotas tabletes, kas satur dzelzi saturošus augu ekstraktus un B grupas vitamīnus vai šķīdums, dzelzi saturošus augu ekstraktus (burkāni, spināti, ložnu vārpata, fenhelis, jūraszāles, malva), augļu sulu (bumbieri, vīnogas, upenes, apelsīni, sarkanās bietes, kazenes) koncentrātus.
Ir pieejams dzelzs preparāts balzāma veidā, kurš satur dzelzs glikonātu un nātres ekstraktu, B grupas vitamīnus.
Pieejamie bezrecepšu medikamenti: satur dzelzs fumarātu un folijskābi, kas ir kapsulu veidā. Vai iekšķīgi lietojams šķīdums, kura sastāvā ir dzelzs glukonāts, varšs un mangāns.
Lietojot dzelzs preparātus ir svarīgi atcerēties, ka ieteicams tos lietot kopā ar C vitamīnu saturošām sulām, vai šķīdināmo C vitamīnu vai citiem C vitamīna preparātiem.
Izvairīties no kalcija saturošu preparātu un piena produktu lietošanu, jo kalcijs nomāc dzelzs uzsūkšanos. Tāpat arī melnā un zaļā tēja pavājina dzelzs uzsūkšanos.
Rūpīgi jāizvērtē patstāvīgo medikamentu lietošanu kopā ar dzelzs preparātiem un to mijiedarbību.